logo
Blog

MODÜL LED KAÇ AMPER AKIM TÜKETİR?

modul-led-amper-trafo-hesaplama

Paylaş:

Konu Başlıkları

Modül Led Nedir?

Modül Led, SMD 2835, 5050, 5630, 3030-3535 (1W-5W güç) veya COB Led (Chip on Board) vb. led çipleri kullanılarak oluşturulur. Led’ ler ve sürücü devre elemanları Alüminyum PCB veya FR2 PCB üzerine montajlandıktan sonra modül ledin çeşidine göre dar veya geniş açılı lens eklenir. Son aşamada led modüllerin su geçirmezlik özelliğine sahip olması için enjeksiyon kalıplama yapılır.

Modül Led Nerede Kullanılır?

Modül led, ışıklı reklam tabela aydınlatma, kutu harf, akvaryum led aydınlatma, raf altı aydınlatma, araç içi led aydınlatma, teşhir dolabı aydınlatma gibi farklı yerlerde kullanılabilir. Alt tarafında bulunan çift taraflı bant sayesine cam, metal, ahşap vb. yüzeylere yapıştırabilirsiniz. Geniş açılı, mercekli modül led, ışığı yayma özelliği ile şerit led ve çubuk led ürünlerine alternatif olarak tercih edilmektedir. Ayrıca modül ledin su geçirmezlik özelliği ve darbelere karşı dayanıklılığı diğer led ürünlerine göre avantajlarıdır.

5630-enjeksiyonlu-modul-led

Modül LED Kaç Amper Akım Tüketir?

Modül led, akım tüketimine uygun değerde led trafoya bağlanmalıdır. Eğer trafonun gücü modül led grubunun akım ihtiyacını karşılamaya yetmiyorsa bir süre sonra trafo arızalanır.

Satın aldığınız ledin Çalışma Voltajı (V) ve Güç (W) değerlerini biliyorsanız akım tüketimini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız amper metre ile ölçüm yapılmalıdır.

P=V.I  Güç Hesaplama Formülünde 

P, Güç birimi Watt

V, Gerilim birimi Volt

I, Akım birimi Amper dir

Örnek olarak 12V altında 1.5W güç tüketen modül led 1.5/12=0.125 Amper akım tüketir.

100 adet modül led grubunu çalıştırmak için 100*0.125=12.5A led trafoya ihtiyaç duyarız diğer bir deyişle 12V altında 100*1.5=150W gücünde trafo gereklidir.

Enjeksiyon modül led için trafo hesabı yaparsak;

1 adet modül led 0.75W güç tüketir.

Formülde yerine koyarsak;

0.75/12=0.0625A akım tüketir

Işıklı tabelada kullanmak üzere 250 adet led modül kullandığımızı düşünürsek 250*0.0625=15.625A akıma ihtiyaç duyarız. Bu durumda en yakın üst değer olarak 12V 16.5A led trafosu tercih edebiliriz. Fakat ışıklı tabelalar uzun süre çalıştığı için (kesintisiz 2 saat ve üzeri) daha yüksek güçte trafo kullanmak doğru olacaktır.

Led trafosu seçimi yapılırken mutlaka çalışma ortamı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer trafo, su sıçrama ihtimali olan veya nemli ortamda çalışacaksa bu durumda dış mekan led trafosu tercih edilmelidir.

Kuru ortamda çalışacaksa iç mekanda kullanıma uygun slim led trafosu veya kalın kasa led trafo kullanılabilir.

Modül LED Çeşitleri

5630 Modül Led

5630 veya 5730 led çipleri ile üretilir. 3 adet led içeren grup genel olarak 0.72 – 0.75W / Adet güç tüketimine sahiptir. Bazı üreticiler 1.2W olarak da olarak üretmektedir. DC12V – DC24V gerilim ile çalışır. 10 adet 5630 modül ledi çalışma gerilimine göre, 12V 2A adaptör – 24V 0.5A veya 24V 1A adaptör ile çalıştırabilirsiniz. Piyasada enjeksiyonlu modül led olarak da bulabilirsiniz. Beyaz, gün ışığı, kırmızı, yeşil, mavi, pembe ve amber renk seçenekleri vardır.

amber modül led

3 lü Mercekli Led

2835 led çipleri ile üretilir. 3 adet led içeren grup 1.2W / Adet güç tüketir. DC12V – DC24V ve AC 220V gerilim ile çalışan modelleri vardır. 220V ile çalışanlar doğrudan AC elektriğe bağlayarak kullanabilirsiniz. 12 volt veya 24 volt ile çalışan led modülleri AC-DC adaptör ile kullanmanız gerekir. Beyaz, gün ışığı, kırmızı, yeşil, mavi, pembe ve amber renk seçenekleri vardır. Üzerinde bulunan merceği ile ışığı, 120-160 derece geniş açılı olarak dağıtır.

RGB Led Modül

Genellikle 5050 RGB led çipleri ile üretilir. Analog ve dijital olmak üzere 2’ye ayrılır. Analog RGB modül led 3 kanallı RGB led kontrol cihazları ile çalışır. Çeşitli renk ve animasyonlar ile kontrol edebilirsiniz. Analog rgb modüllerde bütün modüller aynı renk ve animasyonla ışık verir. (Red)(Green)(Blue) ve (Güç) bağlantısıyla birlikte 4 Pinli kablo ile çalışır. 3 adet led içeren grup 0.72W güç tüketir. Genellikle DC12V ile çalışır.

rgb led modül

Dijital RGB modül led (ARGB-Adreslenebilir RGB) pixel led kontrol cihazı ile kontrol edilir. Ledler adreslenebilir olduğu için her modül farklı renkte ışık verebilir. Animasyonlu kayan led uygulamalarında kullanılabilir. Enjeksiyon kalıplı olduğu için su geçirmezlik özelliği de vardır. (V+)(V-)(Data) olmak üzere 3 pinli kablo ile çalışır.

3 adet led içeren grup 1.2W / Adet güç tüketir. DC12V – DC24V ile çalışan modelleri vardır.

pixel led

Yazıyı Paylaşın :

*Diğer Yazılar

3 ÇİPLİ LED NEDİR?

5050 LED NEDİR? 3 çipli led, SMD 5050 (surface mount-yüzey montaj) kasasındaki led'in halk arasındaki adıdır. Aşağıda teknik çizimi bulunan SMD 5050...

MODÜL LED BAĞLANTI ŞEMASI

MODÜL LED KULLANIM ALANLARI Reklam - tabela aydınlatmasının en önemli malzemelerinden olan modül led doğru bağlantı yapılmadığı takdirde verimli aydınlatma...

LED NEDİR?

DİYOT NEDİR? Light Emitting Diode (ışık yayan diyot) olarak tanımladığımız kısaltılmış olarak LED, diyot karakteristiği gösteren bir devre elemanıdır.  Öncelikle diyot nedir kısaca açıklayalım.Diyot, P...