logo
Blog

ŞERİT LED ÇEŞİTLERİ VE KARŞILAŞTIRMASI

serit-led-cesitleri

Paylaş:

Konu Başlıkları

Aydınlanma Kavramları

1920’li yıllarda icat edilen ilk LED den günümüze kadar pek çok köklü değişiklik oldu.

Güncel dekoratif led aydınlatma uygulamalarına baktığımızda montaj kolaylığı, bakım maliyetinin düşük olması ve gelişen teknoloji ile şerit led fiyatlarının ucuzlaması sebebiyle led şerit vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.

Öncelikle ışık akısı , ışık şiddeti ve aydınlatma şiddeti kavramlarını kısaca özetleyelim.

Işık Akısı Nedir?

Işık akısı, bir yüzeye birim zamanda düşen ışık miktarı (foton sayısı) dır. Işık akısı, bir ışık kaynağından yayılan toplam ışık miktarını ölçer. Bir başka deyişle, bir ışık kaynağının ürettiği ışık enerjisinin miktarını ifade eder. Birimi lümen (lm) dir.

Genellikle, bir ışık kaynağının ne kadar parlak olduğunu belirtmek için kullanılır. Örneğin, daha yüksek lümen değerine sahip bir ampul, daha fazla ışık yayarak daha parlak bir aydınlatma sağlar.

Işık Şiddeti Nedir?

Işık şiddeti, ışık kaynağından birim zamanda yayılan ışık miktarı (foton sayısı) ile orantılı bir büyüklüktür.

Işık şiddeti, bir ışık kaynağının belirli bir yönde ne kadar yoğun olduğunu ölçer. Yani, bir ışık kaynağının belirli bir açı içinde ne kadar yoğun bir ışık yaydığını ifade eder. Bu kavram, belirli bir yönde ışığın yoğunluğunu anlamak için kullanılır.

Örneğin, bir el fenerinin ışık şiddeti, fenerin belirli bir yöne yoğun bir şekilde ışık yayma kabiliyetini ifade eder. Birimi Arapça kökendi kandil kelimesinden gelen candela (cd) dır.

Aydınlatma şiddeti Nedir?

Aydınlatma şiddeti, düzgün olarak dağılmış, üzerine 1 lümen ışık akısı düşen 1 m² yüzeydeki aydınlanmadır.

Aydınlatma şiddeti, genellikle bir alanın ne kadar aydınlatıldığını veya bir ışık kaynağının belirli bir alana ne kadar ışık sağladığını ifade etmek için kullanılır. Örneğin, bir oda içindeki bir masanın üzerine düşen ışık miktarı, o masanın aydınlatma şiddetini belirler. Birimi lüks (lux) tür. 

Şerit Led Çeşitleri Nelerdir?

Peki 5630 Şerit Led, 3 Çipli Şerit Led , Tek Çipli Şerit Led, 10 çipli Şerit Led, COB Şerit Led, 120 Ledli Şerit Led, 240 Ledli Şerit Led vb. ifadeler ne anlama gelmektedir? 

Bunlar satıcı ve üreticilerin ürünlerini anlaşılabilir ve ayırt edilebilir hale getirmek için kullandığı ifadelerdir.

Örnek olarak şerit led üzerinde hangi led çipi bulunursa onu öne çıkarmak için 2835, 4040, 5050, 5630, cob gibi ön ekler kullanılır. Buradaki sayılar kullanılan led çipinin mm cinsinden ölçüsüdür. 

2835 Şerit Led

2.8mmx3.5mm üretilen led çipi 2835 olarak ifade edilir. Üzerinde 2835 led çipleri bulunan şerit ledler otomatik olarak 2835 şerit led adını alır. Ayrıca tek çipli şerit led olarak bilinir. Diğer şerit ledlerin ışık şiddetini anlatmak için referans noktası haline gelmiştir 😀

Piyasada iç mekan ve dış mekan 2835 Şerit Led olarak satılır. 12V ve 24V seçenekleri ve farklı renk kombinasyonları mevcuttur. Işığı en zayıf olan şerit leddir. Loş aydınlatma istenen yerlerde kullanılabilir.

2835-serit

5050 Şerit Led

5.0mmx5.0mm üretilen led çipi 5050 olarak ifade edilir. Üzerinde 5050 led çipleri bulunan şerit ledler 5050 şerit led adını alır. Ayrıca 3 çipli şerit led olarak bilinir. Ortalama seviyede ışık şiddeti vardır.

Piyasada iç mekan ve dış mekan 5050 Şerit Led olarak satılır. 12V ve 24V seçenekleri  mevcuttur. Tek renkli ve RGB renk seçenekleri vardır. 

5050-tek-renk-serit
5050-RGB-serit

5630 Şerit Led

5.6mmx3.0mm üretilen led çipi 5630 olarak ifade edilir. Üzerinde 5630 led çipleri bulunan şerit ledler 5630 şerit led adını alır. Benzer şekilde 5730 Şerit Led seçenekleri de mevcuttur. Ortalamanın üstünde ışık şiddeti vardır.

Piyasada iç mekan ve dış mekan 5630 Şerit Led olarak satılır. 12V ve 24V seçenekleri ve farklı renk kombinasyonları  mevcuttur. 8 Çipli Led olarakta bilinir mantık olarak 2835 tek çipli şerit lede göre 8 kat fazla ışık verdiğine inanılır. Fakat şerit ledlerin güç beslemesi farklı noktalardan yapılmadığı sürece parlak ışık elde etmek mümkün değildir. 

5630-serit-led

Yazıyı Paylaşın :

*Diğer Yazılar

LED FLORESAN BAĞLANTI ŞEMASI

LED Floresan Nedir? LED Floresan, içerisinde bar led - çubuk led bulunan ampul kategorisine giren aydınlatma ürünüdür. Eski tip floresanların...

LED NEDİR?

DİYOT NEDİR? Light Emitting Diode (ışık yayan diyot) olarak tanımladığımız kısaltılmış olarak LED, diyot karakteristiği gösteren bir devre elemanıdır.  Öncelikle diyot nedir kısaca açıklayalım.Diyot, P...

LED AYDINLATMA ÇEŞİTLERİ NEDİR?

LED AYDINLATMA Geleneksel aydınlatma ürünleri günümüzde LED'lendirilmiş olarak yaşamlarına devam ediyorlar. Örneğin eski tip holojen ampuller yavaş yavaş yerini cob...