logo
Blog

LED AYDINLATMA ÇEŞİTLERİ NEDİR?

led-aydinlatma-cesitleri

Paylaş:

Konu Başlıkları

LED AYDINLATMA

Geleneksel aydınlatma ürünleri günümüzde LED’lendirilmiş olarak yaşamlarına devam ediyorlar. Örneğin eski tip holojen ampuller yavaş yavaş yerini cob led ampullere ve smd led ampullere bırakırken teknik konularda bazen kullanıcıların kafası karışabiliyor.

Mesela LED aydınlatma ürünlerinde ışık açısı ne anlama geliyor? Projeye göre LED aydınlatma ürünü nasıl seçilir?

Cevaba geçmeden bazı bilgiler vermemiz gerekiyor.

Bir ışık kaynağından çıkan fotonlar doğrusal olarak yayılırlar. (ışığın tanecik mi dalga mı olduğu konusuna girmeyelim)

Bu durumda led aydınlatma çeşitleri arasından uygun armatürü nasıl seçebiliriz?

LED Armatürler Nasıl Seçilmelidir

led-isik

Vitrin Aydınlatma

Işığın her tarafa yayılma isteği bazı durumlarda istenilen bir durum değildir. Örnek olarak giyim mağazasında sadece vitrin mankenini aydınlatmak istediğimizde veya resim, heykel gibi belli objeleri aydınlatmak istediğimizde doğrusal olarak yayılan ışıkla amaca yönelik verimli aydınlatma sağlayamayız.

Işığı belli bir noktaya odaklamak için dar açılı reflektörlü aydınlatma armatürleri kullanmalıyız.

dar-acili-aydinlatma

LED aydınlatma ürünleriyle bu etkiyi yaratmak için LED Ray Spot, PAR30 LED Ampul veya AR111 tercih edilebilir. Bu ürünler dar açılıdır yani sınırlı bir bölgeyi kuvvetli olarak aydınlatırlar.

Genel Aydınlatma

Ev, dükkan, mağaza, ofis gibi ortamlarda homojen ışık dağılımı elde etmek için geniş açılı aydınlatma armatürleri tercih etmeliyiz. 

Genel aydınlatma için LED Spot, 60×60 LED PanelLED Bant Armatür, LED Floresan gibi ürünler kullanabilirsiniz. Eğer taşyünü tavan veya alçıpan tavan varsa sıva altı led spot ve sıva altı 60×60 panel kullanabilirsiniz. Aksi durumda sıva üstü çevirme kasası ile armatürleri tavana montaj yapabilirsiniz. Yatay bant armatür gibi bazı ürünler sıva üstü kullanıma uygundur herhangi bir dönüştürücü parçaya ihtiyaç yoktur.

Aydınlatma armatürü seçilirken tavanın yüksekliği de çok önemlidir. Eğer tavan yüksekse (4m ve üzeri) bu durumda zeminin yeteri kadar aydınlatılabilmesi için daha yüksek lümenli armatürler tercih edilmelidir. 20W veya 30W Cob Led Downlight veya 30W  – 40W – 50W LED Ampuller tercih edilebilir.

Dış Cephe Aydınlatma

Dış cephe aydınlatma, minare aydınlatma gibi dış yüzeylerin aydınlatılmasını gerçekleştirmek için Wallwasher kullanılabilir. LED Wallwasher dış mekan aydınlatmasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Dar açılı lensler power led çipleri üzerine yerleştirilir ve elde edilen ışık hüzmesi ortalama 5-10 metre mesafeyi aydınlatabilir. Tabii ki lensler dar açılı olduğu için sınırlı bölge aydınlatılabilir.

Wallwasher-2

Şayet dış mekanda belli bölge – alan aydınlatılacaksa (dükkan önü, depo alanı, bahçe aydınlatma vb. ) bu durumda Led Projektör kullanılabilir.

Led Projektörler arka ve yan tarafında yer alan yansıtıcı reflektör ile led ışığı geniş açılı olarak yansıtırlar. LED projektörün gücüne göre parlaklık değişiklik gösterir. Bununla beraber piyasada bol miktarda sahte led projektör bulunmakta ve tüketiciler kandırılmaktadır.

Örneğin dükkan önünü yaklaşık 2 metre yüksekten aydınlatmak için 1 veya 2 adet 50W Led Projektör yeterli olurken piyasada 50W yazılarak 25W – 30W gücünde Led projektörler satılmaktadır. Bu durumda hem tüketiciler hemde dürüst satıcılar mağdur edilmektedir.

led-projektor

Yazıyı Paylaşın :

*Diğer Yazılar

LED ADAPTÖRÜ NASIL BAĞLANIR?

LED ADAPTÖRÜ NEDİR? LED Adaptörü, AC-Alternatif akımı DC-Doğru akıma dönüştüren cihazdır.Bu makalede şerit led, modül led, bar led, kayan yazı...

ŞERİT LED TRAFO HESABI

TRAFO NASIL HESAPLANIR Dekoratif aydınlatmanın en önemli parçalarından olan şerit led uygun değerde trafo ile çalıştırılmazsa led trafosu zarar görebilir....

MODÜL LED BAĞLANTI ŞEMASI

MODÜL LED KULLANIM ALANLARI Reklam - tabela aydınlatmasının en önemli malzemelerinden olan modül led doğru bağlantı yapılmadığı takdirde verimli aydınlatma...