3 ÇİPLİ LED NEDİR?

3 çipli led, SMD 5050 (surface mount-yüzey montaj) kasasındaki led'in halk arasındaki adıdır. Aşağıda teknik çizimi bulunan SMD 5050 kılıfı 5mm X 5mm ebatındadır. Peki bu ürüne neden 4 çipli led, 5 çipli led değilde özellikle 3 çipli led olarak lakap takılmış?

Bunun sebebi aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere led yanar durumdayken 3 noktadan ışık yaymaktadır.Piyasada "eco şerit led" veya başka isimlendirmelerle, SMD 5050 kılıfında olan fakat 1 noktadan ışık veren ucuz şerit led veya hortum led ürünleri bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında ayırt edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple "eco"  "eko" ürünlerden olmadığını belirtmek için "Gerçek 3 Çipli" deyimi literatüre kazandırılmıştır :) 

RGB LED

Red-Green-Blue, Kırmızı-Yeşil-Mavi ışık kaynağını tek kılıf içerisinde barındıran ve bu renklerin farklı oranlarda karışmasıyla RGB Renk Uzayında bulunan renklerin oluşturulmasına olanak veren led'dir.RGB Led SMD 5050 kılıfında da üretilmektedir. Tek renkli led'de 3 noktadan da aynı renk ışık elde edilirken, aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere RGB led'de 1 nokta Kırmızı, 1 nokta Yeşil, 1 nokta Mavi olarak ışık yaymaktadır. RGB led kumanda cihazları ile renk karışımları elde edilebilir ve çeşitli animasyonlar yapabilirsiniz.3 çipli led olurda 8 çipli led olmaz mı? Diğer şerit led çeşitleri için makalemize göz atın..

Şerit Led ürünlerini web sitemizden kredi kartına taksit imkanıyla sipariş verebilirsiniz.


Bu makale web site linkimiz kaynak olarak belirtilmek şartıyla paylaşılabilir.