logo
Blog

MODÜL LED BAĞLANTI ŞEMASI

modul-led-baglanti-semasi2

Paylaş:

Konu Başlıkları

MODÜL LED KULLANIM ALANLARI

Reklam – tabela aydınlatmasının en önemli malzemelerinden olan modül led doğru bağlantı yapılmadığı takdirde verimli aydınlatma sağlamaz. Diğer konularda olduğu gibi bu işin de püf noktası bulunmaktadır. Çubuk Led – Bar Led Nasıl Bağlanır? yazımda olduğu gibi led modüller, 20’li gruplar ayrı ayrı kablolarla beslenecek şekilde led trafoya bağlanmalıdır.

En sık yapılan hata modül led gruplarını, birbirine uç uça bağlayıp led adaptörüne giriş yapmaktır. Bu bağlantıda trafodan çıkardığımız kablonun kesiti yeterli olmadığı için led modüllerin ihtiyaç duyduğu akım sağlanamaz ve beslemenin yapıldığı ilk modül led grubundan sonra yavaş yavaş parlaklık azalır.

Aşağıda hatalı bağlantı şeması gösterilmektedir.

modul-led-baglanti-semasi

MODÜL LED BAĞLANTISI NASIL YAPILIR?

LED modüllerin maksimum kapasitede çalışması ve parlak ışık vermesi için led trafosundan ara besleme yapılması gerekmektedir. Bunu yapmak için AC-DC trafonun DC çıkış bölümünden, modül led grubunun ihtiyaç duyacağı akım değerine uygun kalınlıkta kablo ile modül led gruplarının birleşim yerlerinden tekrar besleme bağlantısı yapmalısınız. Reklam tabelası montajında yüzlerde modül led kullanıldığı durumda ödediğiniz modül led fiyatının hakkını vermesi  için aşağıdaki doğru bağlantı şemasını inceleyiniz.

modul-led-baglanti-semasi2

Şemada adaptörden çıkan kırmızı kablo V+ , siyah kablo V- dir. Modül led sayısına göre adaptörden çekilecek akım değeri farklılık gösterecektir. Led adaptörünün akımını hesaplamak için Modül led kaç amper akım tüketir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Akım ihtiyacını karşılayan adaptörü belirledikten sonra led modüllerin ihtiyaç duyduğu akımı kaldırabilecek, kesit alanına sahip kablo kullanmanız gerekiyor.

Modül Led trafo hesabında örnek olarak, 1000 adet 12V 1.5W modül led kullanılan ışıklı tabelada 12V 125A trafoya ihtiyaç duyarız.

Bu değerde tek trafo kullanmak yerine (varsa hem çok yer kaplar hemde çok pahalıdır 😀 ) 3 Adet 12V 40A trafo veya 4 Adet 12V 30A Trafo kullanabilirsiniz. Tabii ki daha küçük amper değerinde trafo kullanarak modül led gruplarını besleyebilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın :

*Diğer Yazılar

LED AYDINLATMA ÇEŞİTLERİ NEDİR?

LED AYDINLATMA Geleneksel aydınlatma ürünleri günümüzde LED'lendirilmiş olarak yaşamlarına devam ediyorlar. Örneğin eski tip holojen ampuller yavaş yavaş yerini cob...

ŞERİT LED TRAFO HESABI

TRAFO NASIL HESAPLANIR Dekoratif aydınlatmanın en önemli parçalarından olan şerit led uygun değerde trafo ile çalıştırılmazsa led trafosu zarar görebilir....

LED FLORESAN BAĞLANTI ŞEMASI

LED Floresan Nedir? LED Floresan, içerisinde bar led - çubuk led bulunan ampul kategorisine giren aydınlatma ürünüdür. Eski tip floresanların...